Emite conţinut

Achizitii publice

Acest forum se adresează tuturor persoanelor interesate de domeniul achiziţiilor publice fie ei autorităţi contractante, operatori economici, societăţi de consultanţă sau, pur şi simplu, persoane fizice interesate de acest subiect. Sunt binevenite atât întrebările uneori stângace ale începătorilor care au nevoie de îndrumare cât şi speţele încâlcite ale iniţiaţilor!

act aditional la contracte de achizitii publice de produse

As avea mai multe intrebari legale de achizitii publice: 1. Cand se poate intocmi un act aditional la un contract de achizitii publice de produse ?- documentele justificative care sunt ? 2. Care este plafonul maxim pina la care se poate majora contractul de achizitii publice prin act aditional?- nu intra in contradictie cu alin 5 al art. 97 din HG 925 pe 2006? 3. Pot sa organizez o procedura de cerere de oferte pentru mai multe produse care au coduri CPV diferite ? 4. Se platesc membrii comisiei de licitatiei - cerere de oferta , baza legala ? 5. Contabilul sef care are viza de CFP poate fi numit in comisia de licitatie ? 6. Cum se fac ajustari de preturi la un contract de produse , formula de calcul ? Va multumesc !

lipsa validare ANRMAP

Am dat spre publicare o invitatie de participare cerere de oferta inca din data de 17.02.2011. Nici pana la aceasta data, nu am validarea de la ANRMAP fie de publicare, fie o eventuala respingere a acesteia. Stim cu totii ca ANRMAP-ul trebuia sa isi indeplineasca obligatiile in termen de 3 zile lucratoare.
Incercarea de a contacta pe oricine de la ANRMAP a fost sortita esecului. Acum ma aflu in situatia ingrata in care termenul de deschidere a ofertelor este la data 10.03.2011. Eu interpretez art.127 alin.1 din OUG nr.34/2006 in sensul ca trebuie sa treaca 10 zile de la momentul la care eu am dat spre publicare anuntul, nu la data la care publica ei efectiv, dar la modul in care se interpreteaza in ultima vreme OUG, cand "negru"inseamna "alb" si invers nici nu mai stiu ce sa zic.
Este evident ca in alta interpretare, termenul de 10 zile "calculat pe zile libere" ar fi depasit in situatia in care invitatia de participare s-ar publica luni. In alta ordine de idei eu ar trebui sa anulez o procedura, cine stie poate ma trezesc cu invitatia de participare publicata in SEAP dupa termenul din data de 10.03.2011.Ma gandesc oricum sa o anulez ca cine imi mai vine cu oferte daca o publica ei, sa zicem cu trei zile inainte de termen.
Intrebarea ar fi:v-ati mai intalnit cu acest caz, in care nici nu va aproba nici nu va respinge? Acesta va fi in continuarea modul de lucru al ANRMAP, care este oricum "sufocat?

Motiv respingere anunţ de participare

Iacă-tă şi reacţia A.N.R.M.A.P. !

Aştept clasicii :D

ovidius

p.s. şi se va ataşa un document de justificare este exprimarea colosală a motivaţiei respingerii anunţului descris într-un articol precedent prin dregerea bucuiocului lipsei de personal şi de nervi al celui existent, ceea ce în mod clar pot înţelege !

Motiv respingere invitaţie de participare

"Facem menţiunea că în conformitate cu prevederile art. 19 / O.U.G. 34, nu aveţi obligaţia aplicării unei proceduri de cerere de ofertă"
...
vs
...
Ce zic clasicii, recte O.U.G. 34/2006

Cererea de oferte

ART. 124
Autoritatea contractantă are dreptul de a aplica procedura de cerere de oferte numai în cazul în care valoarea estimată, fără TVA, a contractului de achiziţie publică este mai mică decât echivalentul în lei al următoarelor praguri:
a) pentru contractul de furnizare: 125.000 euro;
b) pentru contractul de servicii: 125.000 euro;
c) pentru contractul de lucrări: 4.845.000 euro.
----------
Art. 124 a fost modificat de pct. 14 al art. unic din LEGEA nr. 278 din 24 decembrie 2010 publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 898 din 31 decembrie 2010 care modifica pct. 28 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 76 din 30 iunie 2010, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 453 din 2 iulie 2010.

Decalare termen

Recomandarea nu are titlu de obligaţie şi dacă nu o vom respecta ce se va întâmpla şi cine va fi răspunzător ?

Ce procedura de achizitie sa aleg?

Buna seara
Solicit ajutor pentru urmatoarea achizitie: concesiune de pasune comunala. Valoarea totala a redeventei pentru 10 ani, 50.000 lei. Ce procedura de achizitie sa aleg?
Multumesc

Resurse certificate ca subcontractant

Buna ziua,
am rugamintea sa ma ajutati cu o lamurire: daca particip ca subcontractant la o licitatie (furnizare si servicii), dar imi trebuie o resursa cerificata (pentru un tip de serviciu din cele cerute) de care nu dispun, pot angaja intr-un contract (ca subcontractant al meu) o PFA care are certificarea necesara? Resursa adusa de mine (PFA) va fi luata in considerare de catre autoritatea contractanta?
Multumesc anticipat!

Cantitate estimata pentru contract servicii

Buna ziua, as avea o intrebare legata de un contract de servicii.
In contract este specificat ca serviciile se vor executa pentru o cantitate estimata de - sa zicem - 1000 kmp.
Aceasta cantitate estimata a fost prezentata si in documentatia de atribuire iar be baza ei s-a calculat un pret unitar.
In timpul perioadei de derulare a contractului, autoritatea contractanta reduce unilateral cantitatea pentru care se vor executa serviciile la - sa zicem - 500 kmp.
Bineinteles ca o asemenea reducere are un impact negativ major asupra calculelor initiale. Inutil sa mai precizez ca pretul unitar este invers proportional cu cantitatea totala. Unul este pretul/kg daca vrei sa cumperi 1 kg de mere si altul este pretul/kg daca cumperi 1000 tone de mere.
Intrebare: avand in vedere ca reducerea cantitatii este drastica fata de cantitatea estimata in contract, are dreptul autoritatea contractanta sa faca acest lucru? Daca da, ce se intampla cu pretul unitar pentru ca in contract se specifica faptul ca pretul este ferm si nu poate fi modificat. Totusi, in contract apare si valoarea totala a serviciilor calculata pe baza cantitatii estimate.
Mentionez ca in contract nu exista referiri exprese la aceasta situatie (schimbarea cantitatii estimate).
Multumesc.

contract de servicii

buna am un contract de servicii incheiat in 05.03.2010 pe o perioada de 1 an cu o valoare estimata de 260.000 ron, a fost atribuit insa acuma in luna ianuarie constat ca din val atribuita mai am foarte putini bani adica vreo 6000 ron pana ajung la val. totala a contractului. intrebarea mea este am voie sa cer incetarea contractului inainte de termen 1 an avand in vedere ca am ajuns la val totala la care a fost atribuit contractul, si sa organizez o alta procedura de atribuire a contractului.???????? Precizez ca nu am prevazut suplimentare cantitatati sau valoric!!!
articol de lege va rog...................sau o modalitate legala.
multumesc!

plan anula de achizitii publice

buna,
ma poate ajuta cineva cu o informare daca se mai depune planul anula la finante pentru anul viitor???

reofertare la acord-cadru

Buna ziua,
sunt autoritate contractanta si am incheiat in acest an un acord-cadru pe 4 ani pe 3 loturi si implicit primul contract subsecvent. am ales procedura de licitatie deschisa cu faza finala de licitatie electronica (cu re-ofertare prin SEAP).
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele:
- perioada de demarare - cand trebuie sa demarez invitatia pentru re-ofertare pentru contractul subsecvent nr.2, care ar trebui sa aiba ca perioada de valabilitate 01.01 - 31.12.2011?acum in decembrie sau in ianuarie?
- invitatia de participare - trebuie sa cuprinda toate elementele prevazute in HG 925/2006 si trebuie sa fie transmisa catre toti semnatarii acordului-cadru?
- introducerea in SEAP- dupa ce am atribuit acordul-cadru, la anuntul de participare mi-a aparut optiunea de "reluare competitie", pe care daca o accesez, imi apare "lista licitatii electronice la re-ofertare acord-cadru", unde pot defini din nou loturile si trebuie sa introduc preturile fiecarui operator. Aici va trebui sa introduc preturile ofertate de semnatari ca urmare a raspunsurilor la invitatia de participare?
- licitatia electronica - optez pentru faza finala de licitatie electronica, pt ca fiind institutie publica trebuie sa realizam prin SEAP un procent de 40% anual din total achizitii. pentru aceasta trebuie sa intru la sectiunea"licitatii offline" si sa urmez pasii pentru o faza finala de licitatie electronica? ma induce in eroare faptul ca si la anuntul de participare-reluare competitie-am lista licitatii electronice...

anunt de intentie

Este obligata autoritatea contractanta sa publice anunt de intentie daca NU doreste sa beneficieze de reducerea termenului intre publicarea anuntului de participare si data deschiderii ofertelor?

Noutăţi A.N.R.M.A.P.

Număr special INFO ANRMAP În acest număr al InfoANRMAP venim încă o dată în sprijinul tuturor celor implicaţi în procesul achiziţiilor publice din România (autorităţi contractante, operatori economici şi alţii) cărora le prezentăm o serie de puncte de vedere referitoare la aspecte întâlnite frecvent în acest domeniu şi aduse în discuţie în cadrul întâlnirilor din cadrul “Caravanei” A.N.R.M.A.P. Subiecte 1. Lista contestatorilor 2. Întâlniri cu aleșii locali 3. Comisia Europeană a lansat e-CERTIS 4. Puncte de vedere referitoare la art.69 1 din O.U.G. 34/2006 5. Atribuirea contractelor de achiziţie publică prin aplicarea procedurii de negociere cu publicarea prealabilă a unui anunţ de participare 6. Model pentru factori de evaluare 7. Subcontractarea în achiziții publice 8. Controlul exercitat de Curtea de Conturi 9. Cum poate fi îndeplinită condiţia prevăzută la art.66 1 din H.G. nr.1660/2006? Click aici pentru vizualizare.

Loturi sau nu?

Am urmatoarea dilema: am trei surse de finantare diferite, prin care trebuie sa iau: din prima sursa 1 copiator tip a, din a doua sursa un copiator tip b si un printer, din a treia sursa un copiator tip b, 5 laptopuri si 2 videoproiectoare. Logic, valoarea totala nu trebuie sa depaseasca , sa zicem 50000 lei, insa, pentru a putea sa decontez echipamentele respective, fiecare sursa de finantare are limita ei. Acum, stiu ca lotizarea se face in general tinand cont de cpv, pot sa lotizez si pe fiecare sursa de finantare in parte sau le las la gramada si specific valorile care nu trebuie depasite?

conflict de interese

Buna!

Am si eu o intrebare.
Daca un operator economic sau grup de operatori (consortiu) elaboreaza Documentatia de atribuire pentru asistenta tehnica pentru managementul proiectului, mai poate participa si sa depuna oferta ca ofertant unic sau in cadrul unui grup de ofertanti (consortiu) pentru acest contract? Nu exista conflict de interese? Daca da unde este reglementat?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri utile.