Emite conţinut

Achizitie directa

Discutii despre achizitiile directe reglementate de art. 19 din OUG 34/2006

Cumparare directa dupa cerere de oferte

Buna ziua,
Am si eu o dilema.Daca organizez o procedura de cerere de oferte, cu valoare de pana in 15.000 euro, am voie ulterior, pe acelasi cod CPV sa aplic cumprarea directa?

COD CPV

Buna ziua,
Lucrez la un ONG si sunt recunoscuta ca autoritate contractanta, deoarece am ca asociati primarii. Intrebarea era daca trebuie sa intocmesc Programul Anual al Achizitiilor publice cu cod CPV , daca eu nu voi trece sigur de acel prag de 15.000 eur pe fiecare cod si mai sigur nu trec nici cu toata valoarea cumpararturilor din acel an, adica voi avea numai achizitii directe.
Multumesc anticipat pt raspuns.

prelungire contract

Buna ziua,
am facut achizitie directa in anul 2010 pentru cartuse de toner si am incheiat contract ( valoarea totala este aprox. 40,000 lei/ anul 2010; Perioada contractuala 04.2010-31.12.2010. Intrebarea mea este daca ar fi existat posibilitatea prelungirii prin act aditional sa zicem pe doua luni din 2011.

Este legal, nu este legal sau e la limita legalitatii?

Cumpar prin Achizitie directa papetarie de o suma mai mare(pina in 15.000 de euro, binenteles). Cit este de legal sa fac pe un singur cod CPV iar in descriere sa fie produsele cumparate sub forma de insiruire, cu sau fara cantitate si pret? Trebuie sa pun cantitate si preturi?
Ideea e sa nu fac fiecare pozitie in parte, pentru ca ar trebui sa fac 20-30 de produse(pozitii din catalog). Ma afecteaza la un control? Imi trebuie un raspun cit mai repede, va rog.

ONG - ACHIZITIE DIRECTA

Buna ziua,
Se da un ONG : Asociatia Crescatorilor de Taurine din comuna X. Acest ONG a beneficiat de o finantare a unui proiect prin subventie de la APIA. Acest proiect presupune constructia unui imobil. Se aplica OUG34/2006? ONG-ul devine autoritate contractanta?"Va rog sa ma lamuriti!
Va multumesc!

Activitate nerelevanta - achizitie directa ?

Vorbim de cazul unei achizitii de produse care nu este relevanta (art. 235, 243 din OG 34) in valoare de peste 15.000 euro. In momentul intocmirii notei justificative privind selectarea procedurii de achizitie se alege achizitia directa pe motiv ca este activitate nerelevanta.

Este corecta alegerea unei proceduri de achizitie directa in cazul unei activitati nerelevante sau nu mai este necesara mentionarea procedurii selectate daca activitatea este nerelevanta ?

In acelasi gand, se poate spune ca procedura de achizitie directa descrisa in OG 34 poate fi aplicata doar in cazul activitatilor relevante ?

Multumesc !

Nota justificativa cu mai multe CPV-uri?

Buna ziua,
avem cateva achizitii directe, noi suntem autoritate contractanta,
fiecare achizitie are CPV diferit, sub 15.000 euro.
Intrebarea este daca pot face o singura nota justificativa si in acea nota justificativa sa le trec toate achizitiile.
Va multumesc!

ACHIZITIE DIRECTA PE CODURI DIFERITE COD CAEN

Daca am de facut o achizitie in valoare de 120 000 lei-RON. Aceasta achizitie directa doresc sa o fac pe diverse coduri cpv care nu depasesc plafonul de 15000 euro fiecare.

Avand in vedere ca am primit aceasta suma de la bugetul de stat pot face achizitii directe sau sunt obligat sa fac cerere de oferta si de ce ?

Achizitie directa = contract servicii de manopera si achizitie separata de materiale

Buna ziua,
Lucrez in cadrul unui compartiment de achizitii publice; ordonatorul de credite doreste sa faca o lucrare de invelire la un acoperis al unei scoli doar cu o "anumita firma". Problema este ca oferta acestora depaseste 15.000 euro, iar eu ma aflu in situatia de a "rezolva situatia cat mai urgent". Intrebarea mea este: se poate sa inchei un contract de servicii manopera cu firma respectiva iar materialele sa le cumparam noi ca autoritate contractanta? Este legal?

achizitie directa servicii de consultanta

buna, daca ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate de contractarea fondurilor europene. La noi in institutie se doreste o arhiva electronica facuta prin fonduri europene, noi dorim sa contractam o firma ca sa ne faca proiectul de consultanta care costa in jur de 14.000 euro fara TVA, vrem sa facem o achizitie directa, adica facem contract cu o firma care ne face proiect il depune si daca primim banii ea isi primeste ce aprox. 14.000 euro, daca nu primim banii noi nu-i platim decat niste consumabile utilizate atat. Intrebarea mea este daca am voie sa atribui contractul direct si daca obtin banii sa platesc direct firmei 14.000 euro si pt. restul banilor pentru a face arhiva sa organizer o licitatie. Trebuie sa precizez ca 85% din val. proiectului total este asigurata din fonduri restul trebuie sa asigure institutia.
Astept opinii!!!

achizitie directa servicii de coordonare SSM

Buna ziua,
daca cunoaste cineva pot sa inchei prin achizitie directa contract cu o persoana juridica pentru prestari servicii de coordonare SSM ( securitate si sanatate in munca) pe toata durata lucrarii adica 20 luni?
Cf. HG 300/2006 trebuie sa angajam ca si beneficiar un coordonator SSM avand in curs de executie un obiectiv de investitie.
Ca si valoare estimez undeva la 300 Eur/luna * 20 luni= 6000 Eur

Multumesc

Achizitie directa aparate aer conditionat

Stie cineva dc este interzisa achizitia de aparate de aer conditionat/2010? Multumesc mult si astept raspunsul vostru.

Achiziţie licenţe programe informatice

Vreau să achiziţionez 3 licenţe de programe informatice. Acestea au coduri CPV diferite, dar valoarea cumulată a acestora depăşesc 15.000 euro fără TVA. Procedura de achiziţie directă este cea corectă, sau trebuie aplicată o altă procedură?

OFERTANT CU PRET DE DUMPING

Daca in procedura de licitatie deschisa cu cea mai avantajoasa oferta dpv economic , au depus ofertele 2 ofertanti, unul dintre ei fiind descalificat din cauza lipsei unor documente cerute prin documentatia de atribuire, iar cel de al doilea a inaintat o oferta mica dar care se conforma valorii estimate si cerintelor cerute, iar dupa analiza documentelor de calificare, a devizelor si a pretului pe manopera si materiale s-a stabilit ca se practica un pret de dumping , conform art. 36 din HG 925 atunci care este solutia sa il declari descalificat sau cu oferta neconforma sau il declari castigator pentru a nu mai repeta procedura si pierde fondurile alocate?
Aceasta este intrebarea mea.

Achizitie directa de servicii de telefonie mobila

am un contract de servicii de telefonie mobila care imi expira in 08.08.2010, si vreau sa fac un alt contract cu o a alta companie care ne dau delefoane +sim-uri noi + serviciul de date 3G. Val pe an ar fi in jur de 6.000 euro +TVA.Problema este ca ei ma obliga sa fac contractul pe 2 ani atunci ar fi val. de 12.000 euro +TVA. Intrebarea mea este am voie sa inchei contractul pe 2 ani???
Multumesc!