Emite conţinut

Achizitie directa

Discutii despre achizitiile directe reglementate de art. 19 din OUG 34/2006

Art 19 OUG

Buna ziua,

Intampin urmatoarea neclaritate,

Am intocmit un proiect al carui DG la capitolul Proiectare a fost estimat cu 15000 euro si implicit 68311 conf cursulul BCE din data depunerii proiectului.

Avand in vedere faptul ca acum 68311 inseamna 15175 de euro conf art .124 lit b sunt nevoit sa fac cerere de oferta?

Sau pentru faptul ca a fost estimat la 15000 de euro conf DG pot aplica cumpararea directa conf

ART. 19
Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ.

A mai trecut cineva prin aceasta situatie?

atribuire contract achizitie directa

Lucrez in cadrul unei companii nationale care urmeaza sa vanda la BVB 10% din actiunile companiei. Pentru aceasta trebuie sa facem o reevaluare a companiei pentru stabilirea pretului unei actiuni, comisia de privatizare din cadrul ministerului de resort solicitandu-ne acest lucru.

Ultimul raport de evaluare a companiei, facut de un anumit evaluator agreat ANEVAR si CNVM este din 2011 si trebuie facuta reevaluarea de catre acelasi evaluator, altfel ar insemna un proces complex de evaluare care ar costa foarte mult si ar putea fi facut intr-un timp mult mai mare. Valoarea estimata de catre companie pentru aceasta achizitie este 25 000 lei, deci clar achizitie directa.

Problema este ca nu puteam avea 3 oferte deoarece nu poate reactualiza nimeni altcineva un raport de evaluare facut de un alt evaluator, care a folosit o anumita metodologie, a avut o interpretare proprie si are clauza de confidentialitate, deci clar putem cumpara serviciul de reevaluare tot de la acel evaluator. Oferta primita de la acest evaluator a corespuns dpdv tehnic, dar oferta lui financiara a fost 27000 lei (mai mult cu 2000 lei decat valoarea estimata de noi), in caietul de sarcini neexistand valoarea estimata, asa ca acum procedura a fost anulata si i s-a comunicat acest lucru, urmand a se relua.

Va rog sa ma ajutati cu o lamurire : nu putem alege o alta modalitate de a cumpara acest serviciu de reevaluare de la acest evaluator, chiar daca procedura operationala interna a companiei nu premite?

Prelungire contract prestari servicii

Un contract de prestari servicii ce se incadreaza ca valoare la cumparare directa, se poate prelungi automat cu noi perioade succesive de cate un an, in conditiile in care niciuna dintre parti nu solicita celeilalte incetarea contractului?

Oferte inacceptaile in cazul achizitiei directe

Buna ziua.

In cazul in care am procedura de cumparare directa si am un buget, de asemenea am primit mai multe oferte, am constatat faptul ca, valoarea unor oferte este peste valoarea estimata a procedurii. Concret:
buget 14.450 euro
3 oferte din care:
una a ofertat 14.000 euro;
a doua a ofertat 16.500 euro;
a treia a ofertat 17.000 euro.
Am declarat castigatoare oferta de 14.000 euro, iar pe celelalte doua le-am considerat inacceptabile in conformitate cu art.36 alin.(1) lit.e) din HG nr.925/2006.

Am procedat corect?

Din punct de vedere al faptului ca celelalte doua au depasit bugetul, si le-am descalificat, intrebarea mea este daca, am respectat legislatia, in cazul in care nu ai cum sa compari preturile dintre oferte, avand in vedere faptul ca, a ramas admisibila doar una? In legislatie nu se prevede nimic altceva in afara de art.19 si 19 indice 1, dar fiind proceduri cu finantare din Fonduri Europene, pentru siguranta mea doresc sa stiu daca procedura este OK.

Astept pareri.

Multumesc.

reparatii curente

Buna ziua,
Am niste nelamuriri legate de reparatiile curente:
-care este valoarea pina la care se considera ca reparatiile intra in categoria celor curente?exista legislatie care defineste acest termen?
-reparatiile curente au nevoie de receptie, daca sunt executate de un tert? Procesul verbal de receptie, daca exista, difera de cel de la reparatii capitale?

comunicare rezultat la oferte, dosar complet pentru achizitie directa servicii

poate cineva sa ataseze un model de dosar cu formulare pentru achizitie directa?

interpretare art.19 indice1 din OUG nr.77/2012

art. 19 indice1 - In situatia prevazuta la art.19, autoritatea contractanta trasmite in SEAP o notificare cu privire la achizitia directa a carei valoare depaseste echivalentul in lei al sumei de 5000 euro fara TVA, in cel mult 10 zile de la data primirii documentului justificativ ce sta la baza achizitie realizate.

Intrebarea - o autoritate contractanta cumpara un produs prin mai multe achizitii directe in cursul unui an iar valoarea cumulata depaseste 5000 euro fara TVA, valoarea fiecarei achizitii directe este sub 5 000 euro. Este obligata autoritatea contractanta sa publice notificare de atribuire la cumpararea directa conform art.19 indice1 din OUG nr.77/2012?

Urgent , Verificare ANI

Va salut.
Ordonatorul principal de credite este verificat de ANI: daca s-au incheiat contracte (insclusiv achizitii directe, cu firmele lui, sau , in sfarsit, firmele mamei sau sotiei, mai precis).
Mi s-a dat spre rezolvare mie aceasta, avand atributii in deruauarea achizitiilor publice.
Contract, sau procedura in sensul OUG 34 nu exista , insa achizitii directe, plati efectuate catre firma respectiva (pe factura fiscala) "nu stiu" , contabilitatea nu vrea sa ofere informatii in acest sens.
Ce pot face?!

contract medicina muncii

Am o nelamurire, contractul cu medicul de medicina muncii il includ sau nu in raportul anual de pe SEAP? Pe cine am mai intrebat au spus ca nu, ca il includ la "utilitati", ca e obligatoriu prin lege. Multumesc

PRET NEOBISNUIT DE SCAZUT

Buna seara,

Ce pot face in cazul unei achizitii directe....am patru ofertanti, iar unul dintre ei a prezentat un pret neobisnuit de scazut....criteriul de atribuire e pretul cel mai scazut (e o achizitie pe un proiect). Achizitia directa nu e procedura...as putea sa cer clarificari ref. la pret sau sa-l descalific cumva?? deoarece pretul nu e deloc relist..
Ce ma sfatuiti sa fac??

pachet cumparatura directa

Am furnizor de la care cumpar mai multe produse si imi face pe SEAP "pachet produse sanitare" iar la descriere imi scrie produsul si cantitatea la fiecare, iar la pret pune valoarea totala fara TVA. Eu cind fac initierea, la cantitate pun 1 buc. Mai face cineva asa? E in regula sau legal?

cerere de oferta

Potrivit art.19 din OUG 34 ”Autoritatea contractantă achiziţionează direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii ori lucrări.”
Din lecturarea textului de mai sus se pare ca obligatia de a achizitiona direct este imperativa.
Pe e-licitatie la rubrica cerere de oferte sunt nenumarate invitatii de participare a caror valoare estimata este sub 15.000 euro (ex.nr.337997;338019;337513).
În concluzie pot sa fac o achizitie cu o valoare estimata sub 15.000 euro prin procedura cererii de oferte?

cod cpv gresit

Buna seara,

Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema ...
In cadrul unei documentatii de atribuire nepostata pe SEAP, dar este o achizitie pe fonduri europene...am gresit codul CPV...39522530 ...FARA EXTENSIE ...Mentionez ca aceasta clasa are doar extensia 1, adica 39522530-1 (reprezinta corturi)...ce sa fac acum?? sper ca nu se anuleza licitatia ...
Am dat anunt in ziar...pe site-ul finantatorului...am incheiat contractul ...
Ce ma sfatuiti sa fac??

Cerficate constatatoare

Buna ziua,

Am 2 spete...
Am in doc. de atribuire cerinta ca certificatul ONRC sa fie emis cu maxim 30 zile inante de data depunerii ofertelor. Termenul de depunere e 27,06,2012, ofertantul aduce certificat ONRC din 28.05.2012, adica 31 zile (luand in calcul si data emiterii si data depunerii)...ce parere aveti? are rost sa-mi fac probleme??

Speta 2...am in doc de atribuire cerinta ca Certificatul de atestare fiscală privind plata taxelor și impozitelor la bugetul general consolidat sa ateste ca nu are obligatii exigibile la data de 25 a lunii, anterior datei de depunere a ofertelor, ...iar data depunerii ofertelor este 02,07,2012.
Ofertantul prezinta certificat din 12,06,2012, care atesta ca la 31,05,2012 nu are obligatii restante...ce parere aveti? Legal, el nu poate obtine alt certificat inainte de data expirarii prezentului, adica 12,07,2012 (am vb la finante). Sa il iau drept conform sau nu??

Clarificari din partea ofertantilor_caiet de sarcini

Buna ziua,

Am cerut prin caietul de sarcini intocmit pentru achizitia unor calculatoare ca componentelele lor sa aiba marcaj industrial, adica sa aiba acelasi producator si softul sa fie creat astfel incat sa permita up-grade continuu.
Unul din ofertanti, ne solocita ca prima cerinta sa o modificam in sensul de a scrieȘ componentele sa fie compatibile iar in ce priveste a doua cerinta sa o eliminam deoarece este restrictiva.
Ce parere aveti?
Documentatia a treut de ANRMAP este pe SEAP....Nu s-a sesizat ANRMAP ca nu ar fii in regula cerintele noastre ...Au dreptate sau nu ofertantii??