un mic ajutor?

Buna seara.In urma cu ceva timp am intimpinat o speta la care va rog daca ati trecut prin asa ceva sa ma lamuriti si pe mine: am organizat o procedura de LD cu faza finala electr.in faza finala s-au calificat 2 din 5 ofertanti: unul din ro si un altul dintr-o tara a UE care are reprezentanta in RO(DAR REPREZENTANTA nu are cont in lei deschis in RO).In urma fazei electronice castiga cel din UE cu pret ofertat in LEI.La oferta finala mi-a dat si echivalenta in EUR cu un curs valutar prestabilit conf. cerintelor doc. de atribuire.Intrebare : in ce moneda inchei contractul tinand cont de cele mai sus??

Angajament ferm de sustinere tehnica.../financiara

Un ofertant a depus o oferta in care exista un tert sustinator tehnic si financiar, pentru care s-au depus angajamentele ferme semnate in original.

Urmatorul articol din HG 925/2006 prevede:

ART. 11^1
(2) Pentru a fi luată în considerare susţinerea acordată, angajamentul ferm prevăzut la art. 186 alin. (2) şi la art. 190 alin. (2) din ordonanţa de urgenţă trebuie să reprezinte un instrument juridic care să asigure dreptul autorităţii contractante de a solicita, în mod legitim, îndeplinirea anumitor obligaţii de către persoana susţinătoare.

Intrebarea mea:

Notiunea de "Instrument juridic" se interpreteaza ca fiind un act incheiat in fata notarului sau nu? Legea nu prevede clar ca acest angajament sa fie incheiat in forma autentica si lasa loc de interpretare....

Va rog opinii din partea unor juristi, avocati etc

Multumesc

Anulare procedura dupa raport

Se poate anula o procedura dupa incheierea raportului si dupa ce au fost transmise comunicarile? daca am descoperit o greseala mare in documentatie abia inainte de semnarea contractului si nu se poate incheia astfel contractul, in cazul acesta, nu se mai poate face nimic??Va rog mult sa imi raspundeti daca stiti...multumesc!

utilizarea unei investitii nereceptionate

Buna!

Beneficiarul unui contract de lucrari utilizeaza investitia partial realizata (retea de apa potabila) fara sa fi fost receptionata.
Ce solutii are Executantul la indemana, ma refer ata la latura civila cat si la latura penala.

Multumesc,

Contractele de achizitie publica - trebuiau autentificate la Notariat ?

1. - in perioada anilor 2003-2007,
Contractele de achizitie publica/de vanzare-cumparare - de bunuri
( intre o persoana fizica si o institutie publica )
trebuiau autentificate la Notariat ?
- daca nu au fost autentificate, ce valoare juridica au ?
Sunt nule sau au putut produce efecte ?

2.- dar Contractele de vanzare-cumparare - de bunuri
( intre 2 persoane fizice )
trebuiau autentificate la Notariat ?

cod cpv lucrari

Daca am efectuat o cerere de oferta pe codul CPV - 45262800-9 - Lucrari de extindere a cladirilor (Rev.2), pot initia o achizitie directa de lucrari pe alt cod CPV - 45453100-8 - Lucrari de renovare (Rev.2), mentionez ca la primul cod s-a extins o cladire iar la al doilea cod renovam niste spatii din alta locatie.
Va multumesc

Certificat taxe si impozite locale - puncte de lucru

Va deranjez cu o intrebare...

Societatile care au puncte de lucru mentionate in certificatul constatator sunt obligate sa prezinte certificatele de taxe si impozite locale in eventualitatea in care participa la licitatii? Sau acest lucru este se aplica doar la Sediile secundare?

In eventualitatea in care AC solicita clarificari pe acest aspect, mentionand codul de procedura fiscala (OG 92/2003) care face referire la sedii secundare si nu puncte de lucru, societatea este obligata sa prezinte aceste certificate?

Multumesc

Acordare spor - personal comp. achzitii publice

Dragi Forumisti

Supun atentiei voastre urmatoarea problema: nu credeti ca ar trebui ca cei care lucreaza in cadrul compartimentului de achizitii sa beneficieze de un spor la fel ca cei care acorda viza CFP (control financiar preventiv –din cadrul serv.contabilitate) sau a celor de la audit public intern?

Raspunderea pe care o are persoana din cadrul compartimentului achizitii publice este aceeasi ca si a celui care acorda viza CFP sau a celui de la audit.

Eu cred ca ar trebui sa cerem celor de la ANRMAP sa introduca in legislatie un articol in care sa se specifice acordarea unui spor la fel ca a celor mai sus mentionati (pt. acodare CFP si audit).

Mai ales ca, acum, este pe site-ul ANRMAP un proiect de modificare a HG 925/2006, asadar inca nu este prea tarziu pentru a solicita acest lucru ( s-ar putea adauga al art.3 dinHG925/2006). Pentru raspunderea pe care o avem in utlizarea fondurilor publice si a celor europene cred ca ar trebui sa cerem sa se precizeze in legislatie acordarea acestui spor.

--
ORDONANTA GUVERNULUI*) nr. 119/1999 privind controlul intern i controlul financiar preventiv
"ARTICOLUL 13 Organizarea controlului financiar preventiv propriu :
(1) Entităţile publice, prin conducătorii acestora, au obligaţia de a organiza controlul financiar preventiv propriu şi evidenţa angajamentelor în cadrul compartimentului contabil.

fonduri europene

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu o indicatie: daca inchei un contract pentru servicii de proiectare privind accesarea de fonduri UE si acesta depaseste 5.000 euro, trebuie sa-l notific in SEAP? Avand in vedere ca plata contractului se va face daca se obtine finantarea.
Multumesc!

AJUTOR

Buna tuturor!
Am nevoie de ajutorul vostru!
Contractele incheiate ptr paza si supraveghere, si ptr utilitati (gaze, apa, curent) sunt exceptii de la 34, nu?

Achizitie directa prin SEAP si contract in acelasi timp?

Buna ziua,
Sunt nou in acest domeniu al achizitiilor publice si m-am intalnit cu urmatoarea problema:
Conform O.G. 9/2014 s-a alocat o anumita suma de bani in bugetul institutiei unde lucrez, in acelasi timp ordonanta mentioneaza ca acesti bani sa fie cheltuiti prin contract. Problema este ca suma de bani alocata este foarte mare si depaseste cu mult bugetul alocat pe timpul anului. Conform art. 66 din H.G. 167/2010 din totalul achizitiilor incheiate intr-un an 40% trebuie sa fie realizate prin SEAP. Se poate incheia un contract iar in momentul in care inaintam comanda ferma sa o facem prin SEAP, iar achizitia sa fie considerata achizitie prin SEAP?

majorarea pretului Contractului ?

- la aceasta data, in urma unei licitatii publice, avem in derulare un contract de prestari servicii cu o firma de paza.

- la data de 01.09.2014 firma de paza ne-a adus un Act aditional la Contract si solicita majorarea pretului Contractului, avand in vedere ca, potrivit HG nr. 871/2013 ( pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost publicat in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 7 03 din 15 noiembrie 2013 ), salariul minim pe economie va creste din 1 iulie 2014, la 900 lei pe luna.

- consilierul juridic al institutiei refuza sa semneze un asemenea document, intrucat acea HG nr. 871/2013 este publicata in Monitorul Oficial tocmai din 15.11.2013, si nu in timpul derularii contractului, iar la prezentarea ofertei de pret firma de paza trebuia sa ia in calcul si acest lucru.
... si ca odata ce a prezentat acel pret firma de paza a vrut sa castige licitatia.
.... si ca, daca ar fi luat in calcul la stabilirea pretului si faptul ca din 1 iulie 2014 salariul minim pe economie urma sa fie de 900 lei pe luna, atunci pretul ar fi fost altul, mai mare, si poate ar fi castigat alta firma.
... asa ca, Contractul nu va fi schimbat in acest an, pretul ramanand acelasi.

- este corect ?

Amenda

Buna ziua,
In cazul in care nu se achizitioneaza 40% (conf Hotarârea Guvernului nr. 167 din din 3 martie 2010)
prin sistemul electronic cine primeste amenda?
Institutia sau persoana responsabila de achizitii?

Facturi de avans

Buna ziua,

Suntem un IMM si avem in derulare proiecte pe AXA 1 si 2 POS CCE. Am dori sa stim daca mai sunt acceptate facturi de avans in cereri de plata .
Multumim anticipat pentru raspuns

Valoarea ofertei cu peste 25% mai mica decat cea din cererea de oferta

Daca valoarea unei oferte este cu 25% mai mica decat valoarea din cererea de oferta - criteriul aplicat "pretul cel mai scazut"este ok? sau se pot cere clarificari? Cum te poti proteja in sensul sa nu fi obligat sa achizitionezi un utilaj de calitate inferioara, in situatia in care esti obligat sa prin contractul cu finantatorul sa aplici ca si criteriu "pretul cel mai scazut"?

Emite conţinut

Autentificare utilizatori

Comentarii recente

Parteneri